Тема: Прямокутний паралелепіпед. Куб
Мета: - сформувати поняття многогранника, прямокутного
паралелепіпеда та його елементів, куба як окремого виду прямокутного
паралелепіпеда та його елементів; домогтися засвоєння властивостей граней та
ребер прямокутного паралелепіпеда; сформувати вміння виконувати зображення
прямокутного паралелепіпеда, обчислювати площу його поверхні;
- розвивати просторову уяву,
пам'ять, логічне мислення ;
- виховувати наполегливість,
охайність, естетичні смаки.
Обладнання: моделі
многогранників: прямокутні паралелепіпеди, куби, математичний диктант,
презентація до уроку, епіграф до уроку, підручник «Математика.5 клас.
Н.А.Тарасенкова, І.М.Богатирьова,О.П.Бочко».
Тип уроку: засвоєння
нових знань
ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап
1.Вітання вчителя
-Діти стали всі рівненько,
Посміхнулися дружненько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
2. Перевірка готовності до уроку
3. Епіграф до уроку
« Рано чи пізно кожна
правильна математична ідея знайде своє застосування в тій чи іншій справі.»
О.М.Крилов
ІI. Актуалізація опорних знань
1.
Перевірка домашнього завдання
2. Завдання на
концентрацію уваги.
3.
Математичний диктант
1) Довжина прямокутника дорівнює 12 см, а ширина — 5 см. Чому дорівнює
площа прямокутника?
2) Сторона квадрата дорівнює 4 см. Чому дорівнює його площа?
3) Площа квадрата дорівнює 49 см2. Чому дорівнює його сторона?
4) Периметр квадрата дорівнює 36 см. Чому дорівнює його: а) сторона; б)
площа?
3.Взаємоперевірка
III. Оголошення теми та мети
уроку
— Що спільного у всіх цих предметів?( прямокутні паралелепіпеди і куби).
— Яка існує різниця між цими предметами?
— Всі ці предмети є моделями
многогранників, тобто геометричних тіл, поверхні яких складаються з
многокутників
IV. Засвоєння нових знань
1.Поняття
прямокутного паралелепіпеда і куба.
2. Виміри прямокутного паралелепіпеда і куба.
3.Формули обчислення площі поверхні прямокутного паралелепіпеда і куба.
4. Формули довжин всіх ребер
2. Виконання практичної роботи
Учитель роздає учням, так би мовити, одноразові моделі прямокутних
паралелепіпедів — коробочки від ліків, зубної пасти тощо (можна заздалегідь
запропонувати учням принести їх з дому). Учні переконуються, що їх грані —
прямокутники, що не всі з них рівні між собою. Потім під керівництвом учителя
учні розгортають ці коробочки (дістають розгортки прямокутного паралелепіпеда)
і зафарбовують пари рівних граней однаковими кольорами. Далі складають коробку
і переконуються: протилежні грані рівні (зафарбовані однаковим кольором).
Учитель пропонує встановити, що для всіх коробок спільне і чим вони
відрізняються. Під керівництвом учителя учні доходять висновку: всі прямокутні
паралелепіпеди мають 6 граней і 12 ребер, що у них усі грані — прямокутники
(спільне). Відрізняються тим, що ці прямокутники мають різні розміри — виміри
прямокутного паралелепіпеда.
Фізкультхвилинка
V. Формування вмінь
1. Виконання усних вправ
1) На рисунку зображено прямокутний паралелепіпед АВСDМNКР. Назвіть:
а) грані, яким належить вершина А;
б) ребра, що дорівнюють ребру АМ;
в) грані, що мають спільне ребро КС;
г) грань, що дорівнює грані АВNМ.
2) Знайдіть площу однієї грані куба та площу його поверхні, якщо ребро куба
дорівнює 4 см.
3) Знайдіть загальну довжину всіх ребер куба, якщо довжина одного ребра
дорівнює 12 см.
4) Площа однієї грані куба дорівнює 36 см2. Обчисліть площу його
поверхні.
2.Робота за підручником. Виконання письмових вправ
1) Виміри
прямокутного паралелепіпеда дорівнюють 5 см, 3 см, 7 см. Обчисліть:
а) суму довжин усіх його ребер;
б) площу його поверхні.
2)Необхідно
поклеїти шпалерами кімнату , розміри якої 7м на 4 м, висота кімнати 3м.
Вікна та двері кімнати займають площу 9 м
.Скільки рулонів погрібно шпалер 1 рулон 10 м2
3) Кімната має
розміри 5 м х 4 м, а висота кімнати дорівнює 3 м. Скільки фарби
|
потрібно для того, щоб пофарбувати стелю та стіни цієї кімнати, якщо
витрати фарби становлять 200 г на 1 м2?
3) №761
(Х+5)*12:х*12=12х+60/12х=60(см)
Відповідь: на 60 см.
4) №766
VI. Підсумок уроку
1.Усне фронтальне опитування
1) Назвіть предмети навколишнього середовища, які мають форму: а) прямокутного
паралелепіпеда; б) куба.
2) Якою геометричною фігурою є кожна з граней:
а) прямокутного паралелепіпеда; б) куба? 3)Як називають прямокутний
паралелепіпед, усі грані якого рівні?
2.Оцінення учнів
VII. Домашнє завдання
1. Вивчіть теоретичний
матеріал,§20.
2. №764, 769
3. Склеїти піраміду.
Немає коментарів:
Дописати коментар