Тема: Десятковий
дріб. Читання і запис десяткових дробів.
Мета:
Ø сформувати
поняття про десятковий дріб, правила читання і запису десяткових дробів;
Ø сформувати
уміння розпізнавати, читати і записувати десяткові дроби, називати розряди
десяткових знаків у записі десяткових дробів, розкладати їх на розрядні
доданки, застосовувати знання про десяткові дроби для перетворення величин;
Ø продовжити
роботу над розвитком умінь порівнювати, аналізувати, робити висновки;
удосконалювати навички само- та взаємоконтролю;
Ø створити
умови для формування комунікативних, соціальних компетентностей, компетентності
продуктивної творчої праці;
Ø виховувати
відповідальне ставлення до навчання, культуру математичної мови та запису.
Обладнання: дидактичні картки (картки-завдання, картки-пам'ятки), комп'ютерна презентація.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма уроку: «Детективне агентство».
Форми і методи роботи: розповідь,
бесіда, математичний диктант, усний рахунок, розв'язування ребуса, робота в
групах, робота в парах, рольова гра, тести з самоперевіркою, демонстрування
презентації.
Цілі учнів:
1. Мати
уявлення про десяткові дроби, розпізнавати їх.
2. Читати і
записувати десяткові дроби.
3. Називати
розряди десяткових знаків у їхньому записі.
4. Застосовувати
знання про десяткові дроби для розкладання їх на розрядні доданки та для
перетворення величин.
СТРУКТУРА УРОКУ
Етап уроку
|
Форми і методи роботи
|
Очікувані результати
|
Час
|
І. Етап орієнтації
|
1. Створення психологічного настрою.
2. Розповідь.
3. Усний рахунок.
4. Математичний диктант
|
Забезпечення сприятливого психо-емоційного мікроклімату
для роботи на уроці. Мотивація навчальної діяльності. Активізація опорної
бази знань та умінь
|
6 хв.
|
ІІ. Етап цілепокладання
|
1.
Розв'язування ребуса.
2.
Формулювання теми уроку.
3.
Розповідь
|
Мотивація роботи на уроці. Забезпечення оптимізації
уваги, мислення. Постановка теми уроку
|
5 хв.
|
ІІІ. Етап проектування
|
1.
Читання листа.
2.
Бесіда.
3.
Складання плану діяльності
|
Оптимізація уваги. Мотивація навчальної діяльності.
Формування проблеми. Обговорення учнями плану діяльності, завдань уроку,
послідовності їх виконання
|
5 хв.
|
ІV. Етап виконання плану діяльності
|
1.
Бесіда.
2.
Розповідь.
3.
Робота в групах.
4.
Робота біля дошки.
5.
Рольова гра.
6.
Перегляд презентації
|
Формування уявлення про десятковий дріб та запис
десяткового дробу, умінь читати, записувати, десяткові дроби, розкладати на
розрядні доданки, використовувати отримані знання для перетворення величин.
Створення умов для вільної комунікації і співпраці дітей, розвитку соціальних
комунікативних компетентностей. Забезпечення варіативності у виборі завдань
для виконання. Мотивація навчальної діяльності, підтримання атмосфери
доброзичливості на уроці
|
22 хв
|
V. Етап контрольно-оцінювальний
|
1. Тестування з самооцінкою.
2. Бесіда.
3. Аргументація оцінювання.
4. Створення ситуації успіху.
5. Диференційоване домашнє завдання
|
Рефлексія, аналіз результатів роботи та їх
відповідності завданням поставленим на етапі проектування. Аргументація
оцінювання. Створення «ситуації успіху». Мотивація до виконання учнями
домашнього завдання
|
7 хв.
|
ХІД УРОКУ
І. Етап орієнтування
1. Психологічний настрій
- Мені приємно знову зустрітися з вами на уроці
математики. А з яким настроєм ви прийшли на урок? Робота за картками настрою.
- Порахуйте, скільки учнів прийшло на урок з гарним
настроєм?
- А скільки мають не дуже гарний настрій?
- Які числа ви застосовували під час рахунку?
(натуральні)
- А які числа ви ще знаєте (дробові)
2. Усний рахунок
З чисел, записаних на дошці, назвіть спочатку натуральні,
а потім звичайні дроби.
3.Математичний диктант
Запишіть в стовпчик мішані дроби
(всі учні виконують завдання в зошитах, а
двоє учнів – на дошці):
·
три цілих п’ять десятих;
·
тридцять дві цілих сорок вісім сотих;
·
одна ціла одна сота;
·
дві цілих сто двадцять вісім тисячних;
·
чотири цілих одна тисячна;
·
шість цілих тридцять дев’ять
десятитисячних
-
А тепер перевірте себе і своїх
однокласників.
-
Назвіть цілу і дробову частини кожного з
чисел.
ІІ. Етап ціле покладання
1.
Розв’язування ребуса
й
|
2.
За
результатами розв’язування формується тема уроку.
3. Розповідь
учителя:
Не секрет, що наука
математика дуже тісно пов’язана з життям. І багато математичних відкриттів
зумовлені потребою полегшити людське життя. Саме тому для запису дробових чисел
поряд із записом у вигляді звичайних дробів почали використовувати запис у
вигляді десяткового дробу. Десяткові дроби зручніші від звичайних: під час виконання
арифметичних дій над дробовими числами, при користуванні метричною системою мір
тощо.
ІІІ. Етап
проектування
1.
Читання
листа. Я хочу показати вам презентацію
про історію виникнення десяткових дробів. Вона містить багато цінної, цікавої
інформації. Тож пропоную її вашій увазі. Але де вона? Зникла. І що це за лист з
конвертами?
ЛИСТ
Шановна Ольга Дмитрівна та учні 5 класу!
Інформація про десяткові дроби викликала у нас цікавість.
І ми, використавши момент, «позичили» у вас презентацію. Хочете отримати її
назад – попрацюйте, виконайте запропоновані завдання. Кожне виконане завдання
дасть вам певну інформацію про нас. Ключі – описи наших характерних
особливостей, знаходяться у конвертах. Увага! Відкрити конверт можна лише у
разі правильного виконання відповідного завдання. Інакше вам ніколи не бачити
презентації. Дізнайтесь хто ми – отримаєте презентацію.
Незнайомці.
-
Мені
дуже жаль, так хотілось показати вам презентацію. А ще дуже хочеться дізнатися,
хто ці таємничі незнайомці. Може, спробуємо їх викрити, тим більше, що до листа
додається список завдань. Розгляньте їх.
Список завдань
Що таке десятковий дріб? Як його правильно записувати?
Запишіть числа в таблицю розрядів і прочитайте десяткові
дроби
Розкладіть числа за розрядами
Виразіть в кілограмах, гривнях, метрах
2. Бесіда
-
Якої
інформації не вистачає вам для виконання цих завдань?
-
Якими
знаннями вам потрібно оволодіти?
-
Сформулюйте
завдання, які стоять перед вами.
3.
Складання
і обговорення плану діяльності
ІV. Виконання плану діяльності
1.
Бесіда
Ну що ж, позмагаємось
з невідомими героями? Ви розумні, працьовиті, кмітливі, винахідливі, творчі
люди, тому пропоную вам відкрити приватне детективне агентство.
-
Як
ви назвете своє агентство?
-
Чому
саме так?
Оскільки агентство
часто працює в кількох напрямах, пропоную створити групи, які будуть
забезпечувати кожен з напрямів роботи. Отже, шановні панове агенти, пропоную
перше завдання, поставлене викрадачами: Встановіть, що таке десятковий дріб? Як
правильно його записувати?
2.
Розповідь
Розгляньте звичайні
дроби, які ви щойно записували в зошит. Що у них спільного?
Саме дроби із
знаменником 10, 100, 1000 і т. д. домовились записувати без знаменника – у
вигляді десяткового дробу.
Щоб записати
дробове число у вигляді десяткового дробу, пропоную користуватись алгоритмом.
АЛГОРИТМ
1.
Записують
цілу частину числа і ставлять кому: 5 12/10000=5,
Кома
ставиться, щоб відокремити цілу частину від дробової.
2.
Після
коми ставимо стільки точок, скільки нулів у знаменнику дробової частини 5
12/10000=5,….
3.
В
останні точки записуємо чисельник, починаючи з останнього знаку 5
12/10000=5,..12
4.
В пусті місця записуємо нулі 5 12/10000=5,0012
3.
Виконання
тренувальних вправ
Записати у вигляді
десяткового дробу
Розповідь
з елементами бесіди:
Десятковий дріб –
це лише нова, особлива форма запису дробових чисел, у якій всі цифри пишуться в
один рядок, а ціла частина від дробової відокремлюється комою.
-
Як
ви вважаєте, чи маємо ми право відкрити перший конверт, залишений нашими
незнайомцями, щоб дізнатися одну з їхніх характерних ознак? Обґрунтуйте.
-
Можливо,
хтось впізнав незнайомців?
-
Це
потрібна інформація про викрадачів. Проте цієї інформації недостатньо для того,
щоб відгадати – хто вони. Тож працюємо далі. Приступаємо до виконання
наступного завдання.
-
Ще
раз розгляньте попереднє завдання. Ми отримали правильні числові рівності. Дані
числа рівні. Який можна зробити висновок відносно читання десяткових дробів?
-
Є
ще й інше правило читання десяткових дробів. Кожен десятковий дріб має свої
розряди. Розгляньте малюнок.
3
|
4
|
5
|
7,
|
1
|
2
|
3
|
тисячі
|
сотні
|
десятки
|
одиниці
|
десяті
|
соті
|
тисячні
|
Число 3457,123
містить: 3 тисячі, 4 сотні… Продовжуйте думку. Оскільки 1 десята – це те саме,
що й 100 тисячних, то 1 десята, 2 сотих, 3 тисячних – те саме, що й 123
тисячних. Тому читаються десяткові дроби так: 3457 цілих 123 тисячних.
5.
Робота
в групах
Отримана вами
інформація надзвичайно важлива для виконання другого завдання викрадачів
презентації. Вам потрібно записати вказані числа в таблицю розрядів та
прочитати десяткові дроби з таблиць.
Самоперевірка за
картками з відповідями
6.
Звіт
представників груп про виконану роботу
-
Встановлення
другої ознаки викрадачів
-
Як
і натуральні числа, десяткові дроби також можна розкласти на розрядні доданки.
Запис 0,444 =0,4+0,04+0,004 називається розкладанням числа 0,444 за розрядами. Думаю, вам стане у нагоді
ваше уміння розкладати числа на розрядні доданки для виконання третього
завдання таємничих бешкетників.
7.
Робота
біля дошки
8.
Розповідь:
Зрозуміло, що
десяткові дроби зручніші від звичайних. Особливо, якщо користуватись метричною
системою мір. Кожна одиниця міри більша чи менша від іншої одиниці тієї самої
величини в 10, 100, 1000 разів.
1дм=10 см, тому 1
см.=1/10дм=0,1 дм.
9.
Робота
представників груп біля дошки
10.
Рольова
гра
Я дуже пишаюсь
вами. Я була впевнена, що ви достойно справитесь з поставленими завданнями. Але
де ж презентація? Де викрадачі?
На екрані з’являються
кіт Базиліо та лисиця Аліса.
11.
Перегляд
презентації
V. Контрольно-оцінювальний етап
1. Тестування з
самооцінкою
2. Бесіда
(Рефлексія)
- Чи сподобалось
вам працювати на сьогоднішньому уроці?
- Що саме
сподобалось?
- Що не
сподобалось?
- Що б ви зробили
по іншому?
- Чи виконали ви
завдання, які ставили перед собою на початку уроку?
3. Оцінювання учнів
4. Створення
«ситуації успіху»
5. Домашнє завдання
Якщо за результатами
тестування ви маєте:
·
5-6
правильних відповідей – виконайте завдання №1064, 1066
·
7-9
відповідей – виконайте завдання №1066, 1071
·
не
зробили жодної помилки – виконайте: №1082; 1085
КЛЮЧИ
ü
Мають
лапи, вуха, хвіст
ü
Очі карі
та зелені
ü
Полюбляють
золоті монети
ü
Знають
шлях в «Країну Дурнів»
Немає коментарів:
Дописати коментар